*Wimbledon.com uses cookies.Find out more
CONTINUE > We use simple text files called cookies, saved on your computer, to help us deliver the best experience for you. Click continue to acknowledge that you are happy to receive cookies from Wimbledon.com.

Order of Play

  • Qualifying Day:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Print Day 5 Friday 27 June
Revised (Court Change)
Centre Court
1:00pm
 Gentlemen's Singles - Third round
Novak Djokovic (SRB) [1]
defeats
Gilles Simon (FRA)
6-4 6-2 6-4
Complete
 Ladies' Singles - Third round
Petra Kvitova (CZE) [6]
defeats
Venus Williams (USA) [30]
5-7 7-6(2) 7-5
Complete
 Gentlemen's Singles - Third round
Andy Murray (GBR) [3]
defeats
Roberto Bautista Agut (ESP) [27]
6-2 6-3 6-2
Complete
No.1 Court
1:00pm
 Ladies' Singles - Third round
Barbora Zahlavova Strycova (CZE)
defeats
Na Li (CHN) [2]
7-6(5) 7-6(5)
Complete
 Gentlemen's Singles - Third round
Grigor Dimitrov (BUL) [11]
defeats
Alexandr Dolgopolov (UKR) [21]
6-7(3) 6-4 2-6 6-4 6-1
Complete
 Mixed Doubles - First round
Mikhail Elgin (RUS)
Anastasia Rodionova (AUS)
defeats
Ross Hutchins (GBR)
Heather Watson (GBR)
6-1 1-6 9-7
Complete
No.2 Court
11:30am
 Ladies' Singles - Second round
Simona Halep (ROU) [3]
defeats
Lesia Tsurenko (UKR)
6-3 4-6 6-4
Complete
 Gentlemen's Singles - Second round
Jerzy Janowicz (POL) [15]
defeats
Lleyton Hewitt (AUS)
7-5 6-4 6-7(7) 4-6 6-3
Complete
 Ladies' Singles - Third round
Agnieszka Radwanska (POL) [4]
defeats
Michelle Larcher De Brito (POR)
6-2 6-0
Complete
 Gentlemen's Doubles - Second round
Jamie Murray (GBR) [14]
John Peers (AUS) [14]
defeats
Jamie Delgado (GBR)
Gilles Muller (LUX)
6-3 7-6(7) 6-3
Complete
No.3 Court
11:30am
 Ladies' Singles - Third round
Caroline Wozniacki (DEN) [16]
defeats
Ana Konjuh (CRO)
6-3 6-0
Complete
 Gentlemen's Singles - Third round
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [14]
defeats
Jimmy Wang (TPE)
6-2 6-2 7-5
Complete
 Ladies' Singles - Third round
Lucie Safarova (CZE) [23]
defeats
Dominika Cibulkova (SVK) [10]
6-4 6-2
Complete
 Mixed Doubles - First round
Lukas Dlouhy (CZE)
Liezel Huber (USA)
defeats
Michael Venus (NZL)
Alicja Rosolska (POL)
6-3 6-4
Complete
 Gentlemen's Singles - Third round
Marin Cilic (CRO) [26]
defeats
Tomas Berdych (CZE) [6]
7-6(5) 6-4 7-6(6)
Complete
Court 12
11:30am
 Gentlemen's Singles - Second round
Feliciano Lopez (ESP) [19]
defeats
Ante Pavic (CRO)
6-4 7-6(4) 7-5
Complete
 Mixed Doubles - First round
Nicholas Monroe (USA)
Shuai Zhang (CHN)
defeats
James Ward (GBR)
Anna Smith (GBR)
6-2 7-5
Complete
 Gentlemen's Singles - Third round
Jeremy Chardy (FRA)
defeats
Sergiy Stakhovsky (UKR)
6-3 6-7(4) 6-3 6-0
Complete
Court 18
11:30am
 Ladies' Singles - Second round
Belinda Bencic (SUI)
defeats
Victoria Duval (USA)
6-4 7-5
Complete
 Gentlemen's Singles - Second round
Santiago Giraldo (COL)
defeats
Marcel Granollers (ESP) [30]
4-6 7-6(2) 1-6 6-1 7-5
Complete
 Gentlemen's Singles - Third round
Leonardo Mayer (ARG)
defeats
Andrey Kuznetsov (RUS)
6-4 7-6(1) 6-3
Complete
 Mixed Doubles - First round
Jaroslav Levinsky (CZE)
Janette Husarova (SVK)
defeats
Dmitry Tursunov (RUS)
Megan Moulton-Levy (USA)
6-4 6-4
Complete
Court 8
11:30am
 Ladies' Doubles - Second round
Garbine Muguruza (ESP) [16]
Carla Suarez Navarro (ESP) [16]
defeats
Klara Koukalova (CZE)
Monica Niculescu (ROU)
6-2 4-6 6-4
Complete
 Gentlemen's Doubles - First round
Bob Bryan (USA) [1]
Mike Bryan (USA) [1]
defeats
Matthew Ebden (AUS)
Samuel Groth (AUS)
3-6 7-6(2) 6-2 6-2
Complete
 Gentlemen's Doubles - Second round
Pablo Cuevas (URU) [16]
David Marrero (ESP) [16]
defeats
Austin Krajicek (USA)
Donald Young (USA)
6-4 6-7(4) 7-5 7-5
Complete
Court 16
11:30am
 Ladies' Singles - Third round
Ekaterina Makarova (RUS) [22]
defeats
Caroline Garcia (FRA)
7-5 6-3
Complete
 Ladies' Singles - Third round
Shuai Peng (CHN)
defeats
Lauren Davis (USA)
0-6 6-3 6-3
Complete
 Ladies' Doubles - First round
Ekaterina Makarova (RUS) [5]
Elena Vesnina (RUS) [5]
defeats
Irina-Camelia Begu (ROU)
Karin Knapp (ITA)
6-7(8) 6-4 6-4
Complete
 Mixed Doubles - First round
Florin Mergea (ROU)
Elina Svitolina (UKR)
defeats
Andre Begemann (GER)
Olga Savchuk (UKR)
6-4 3-6 6-1
Complete
Court 17
11:30am
 Gentlemen's Singles - Third round
Kevin Anderson (RSA) [20]
defeats
Fabio Fognini (ITA) [16]
4-6 6-4 2-6 6-2 6-1
Complete
 Ladies' Singles - Third round
Tereza Smitkova (CZE)
defeats
Bojana Jovanovski (SRB)
4-6 7-6(5) 10-8
Complete
 Gentlemen's Doubles - Second round
Marcel Granollers (ESP) [6]
Marc Lopez (ESP) [6]
defeats
Simone Bolelli (ITA)
Fabio Fognini (ITA)
6-2 7-5 2-6 1-6 6-3
Complete
Court 4
11:30am
 Ladies' Doubles - Second round
Flavia Pennetta (ITA)
Samantha Stosur (AUS)
defeats
Lucie Hradecka (CZE) [13]
Michaella Krajicek (NED) [13]
7-5 6-3
Complete
 Ladies' Doubles - Second round
Shuko Aoyama (JPN)
Renata Voracova (CZE)
defeats
Liezel Huber (USA) [15]
Lisa Raymond (USA) [15]
0-6 7-6(5) 6-4
Complete
 Mixed Doubles - First round
Martin Emmrich (GER)
Michaella Krajicek (NED)
defeats
Santiago Gonzalez (MEX)
Yung-Jan Chan (TPE)
6-2 3-6 6-2
Complete
 Mixed Doubles - First round
Dominic Inglot (GBR)
Johanna Konta (GBR)
defeats
Raven Klaasen (RSA)
Marina Erakovic (NZL)
7-6(5) 6-4
Complete
Court 6
11:30am
 Gentlemen's Doubles - Second round
Julien Benneteau (FRA) [4]
Edouard Roger-Vasselin (FRA) [4]
defeats
Andre Begemann (GER)
Lukas Rosol (CZE)
6-3 6-7(3) 6-4 6-2
Complete
 Ladies' Doubles - Second round
Alla Kudryavtseva (RUS) [11]
Anastasia Rodionova (AUS) [11]
defeats
Madison Keys (USA)
Alison Riske (USA)
6-2 6-2
Complete
 Mixed Doubles - First round
Martin Klizan (SVK)
Belinda Bencic (SUI)
defeats
Lukas Rosol (CZE)
Klara Koukalova (CZE)
6-4 6-0
Complete
 Mixed Doubles - First round
Chris Guccione (AUS)
Oksana Kalashnikova (GEO)
defeats
Henri Kontinen (FIN)
Alla Kudryavtseva (RUS)
6-3 6-4
Complete
 Mixed Doubles - First round
Mate Pavic (CRO)
Bojana Jovanovski (SRB)
defeats
Jurgen Melzer (AUT)
Anabel Medina Garrigues (ESP)
7-6(6) 7-6(4)
Complete
Court 7
11:30am
 Gentlemen's Doubles - Second round
Mate Pavic (CRO)
Andre Sa (BRA)
defeats
Teymuraz Gabashvili (RUS)
Mikhail Kukushkin (KAZ)
3-6 7-6(6) 6-4 6-4
Complete
 Ladies' Doubles - First round
Jarmila Gajdosova (AUS)
Arina Rodionova (AUS)
defeats
Francesca Schiavone (ITA)
Silvia Soler-Espinosa (ESP)
6-3 3-6 6-3
Complete
 Mixed Doubles - First round
Oliver Marach (AUT)
Karolina Pliskova (CZE)
defeats
Frantisek Cermak (CZE)
Lucie Hradecka (CZE)
6-1 6-2
Complete
 Ladies' Doubles - First round
Lyudmyla Kichenok (UKR)
Nadiia Kichenok (UKR)
defeats
Lauren Davis (USA)
Monica Puig (PUR)
6-2 7-6(5)
Complete
Court 10
11:30am
 Gentlemen's Doubles - Second round
Juan-Sebastian Cabal (COL) [15]
Marcin Matkowski (POL) [15]
defeats
Jonathan Marray (GBR)
John-Patrick Smith (AUS)
4-6 7-6(5) 6-4 6-3
Complete
 Ladies' Doubles - First round
Raquel Kops-Jones (USA) [7]
Abigail Spears (USA) [7]
defeats
Naomi Broady (GBR)
Eleni Daniilidou (GRE)
7-6(3) 7-5
Complete
 Mixed Doubles - First round
Colin Fleming (GBR)
Jocelyn Rae (GBR)
defeats
Scott Lipsky (USA)
Jie Zheng (CHN)
6-2 6-0
Complete
 Mixed Doubles - First round
Neal Skupski (GBR)
Naomi Broady (GBR)
defeats
Robert Farah (COL)
Darija Jurak (CRO)
7-5 7-6(5)
Complete
Court 11
11:30am
 Ladies' Doubles - Second round
Anabel Medina Garrigues (ESP) [12]
Yaroslava Shvedova (KAZ) [12]
defeats
Zarina Diyas (KAZ)
Patricia Mayr-Achleitner (AUT)
6-0 6-0
Complete
 Gentlemen's Doubles - Second round
Eric Butorac (USA) [13]
Raven Klaasen (RSA) [13]
defeats
Jaroslav Levinsky (CZE)
Jiri Vesely (CZE)
6-3 6-7(5) 7-6(5) 6-4
Complete
 Gentlemen's Doubles - Second round
Daniel Nestor (CAN) [3]
Nenad Zimonjic (SRB) [3]
defeats
Dustin Brown (GER)
Jan-Lennard Struff (GER)
6-4 3-6 6-4 6-2
Complete
 Mixed Doubles - First round
Jesse Huta Galung (NED)
Andreja Klepac (SLO)
defeats
Daniele Bracciali (ITA)
Karin Knapp (ITA)
6-3 3-6 6-1
Complete
Chinese