Close Panel
KEY DATES FOR WIMBLEDON 2016

Qualifying begins: 20 June

The Draw: 24 June

Pre-event Press Conferences: 25 & 26 June

Order of Play: 26 June

Championships begin: 27 June

COME BACK FOR LIVE SCORES & LIVE BLOG FROM 20 JUNE

Wimbledon.com uses cookies. 
We use simple text files called cookies, saved on your computer, to help us deliver the best experience for you. Click continue to acknowledge that you are happy to receive cookies from Wimbledon.com.
CONTINUE >Find out more
Order of Play
  • Day
  • 1
    Qual. Day 1 Monday 20 June
  • 2
    Qual. Day 2 Tuesday 21 June
  • 3
    Qual. Day 3 Wednesday 22 June
  • 4
    Qual. Day 4 Thursday 23 June
  • 5
    Qual. Day 5 Friday 24 June
  • Day
  • 1
    Day 1 Monday 27 June
  • 2
    Day 2 Tuesday 28 June
  • 3
    Day 3 Wednesday 29 June
  • 4
    Day 4 Thursday 30 June
  • 5
    Day 5 Friday 1 July
  • 6
    Day 6 Saturday 2 July
  • MS
    Middle Sunday
  • 7
    Day 7 Monday 4 July
  • 8
    Day 8 Tuesday 5 July
  • 9
    Day 9 Wednesday 6 July
  • 10
    Day 10 Thursday 7 July
  • 11
    Day 11 Friday 8 July
  • 12
    Day 12 Saturday 9 July
  • 13
    Day 13 Sunday 10 July
Favourites Print
Middle Sunday
Revised (Court Change) 
Centre Court
11:30am
Ladies' Singles - Third Round
6-3 6-4
Coco Vandeweghe (USA) [27]
defeated
Roberta Vinci (ITA) [6]
Completed
6-3 6-4
Completed
Ladies' Singles - Third Round
6-3 6-0
Serena Williams (USA) [1]
defeated
Annika Beck (GER)
Completed
6-3 6-0
Completed
Gentlemen's Singles - Third Round
6-3 6-4 4-6 6-1
Tomas Berdych (CZE) [10]
defeated
Alexander Zverev (GER) [24]
Completed
6-3 6-4 4-6 6-1
Completed
No.1 Court
11:30am
Ladies' Singles - Third Round
6-7(1) 6-2 8-6
Svetlana Kuznetsova (RUS) [13]
defeated
Sloane Stephens (USA) [18]
Completed
6-7(1) 6-2 8-6
Completed
Gentlemen's Singles - Third Round
6-3 6-7(2) 6-3 6-4
Nick Kyrgios (AUS) [15]
defeated
Feliciano Lopez (ESP) [22]
Completed
6-3 6-7(2) 6-3 6-4
Completed
Gentlemen's Singles - Third Round
6-2 6-2 7-5
Jiri Vesely (CZE)
defeated
Joao Sousa (POR) [31]
Completed
6-2 6-2 7-5
Completed
No.2 Court
11:30am
Ladies' Singles - Third Round
6-3 6-2
defeated
Timea Bacsinszky (SUI) [11]
Completed
6-3 6-2
Completed
Gentlemen's Singles - Third Round
6-7(3) 3-6 7-6(5) 6-2 19-17
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [12]
defeated
John Isner (USA) [18]
Completed
6-7(3) 3-6 7-6(5) 6-2 19-17
Completed
Gentlemen's Doubles - Second Round
6-3 6-4
Bob Bryan (USA) [2]
Mike Bryan (USA) [2]
defeated
Completed
6-3 6-4
Completed
Mixed Doubles - First Round
6-4 6-2
defeated
Completed
6-4 6-2
Completed
No.3 Court
11:30am
Gentlemen's Doubles - Second Round
5-7 6-2 6-4
defeated
Completed
5-7 6-2 6-4
Completed
Ladies' Singles - Third Round
6-4 6-2
defeated
Barbora Strycova (CZE) [24]
Completed
6-4 6-2
Completed
Ladies' Doubles - Second Round
6-3 6-1
Martina Hingis (SUI) [1]
Sania Mirza (IND) [1]
defeated
Eri Hozumi (JPN)
Miyu Kato (JPN)
Completed
6-3 6-1
Completed
Not Before: 5:00 pm
Ladies' Doubles - First Round
7-5 4-6 6-4
Ekaterina Makarova (RUS) [4]
Elena Vesnina (RUS) [4]
defeated
Jocelyn Rae (GBR)
Anna Smith (GBR)
Completed
7-5 4-6 6-4
Completed
Court 12
11:30am
Ladies' Singles - Third Round
7-5 7-5
defeated
Completed
7-5 7-5
Completed
Gentlemen's Singles - Third Round
6-7(4) 7-6(6) 7-5 6-1
Lucas Pouille (FRA) [32]
defeated
Completed
6-7(4) 7-6(6) 7-5 6-1
Completed
Ladies' Doubles - Second Round
7-6(7) 7-6(10)
defeated
Completed
7-6(7) 7-6(10)
Completed
Gentlemen's Doubles - Second Round
6-3 6-3
Jamie Murray (GBR) [3]
Bruno Soares (BRA) [3]
defeated
Completed
6-3 6-3
Completed
Court 18
11:30am
Ladies' Doubles - Second Round
6-2 4-6 6-2
defeated
Hao-Ching Chan (TPE) [3]
Yung-Jan Chan (TPE) [3]
Completed
6-2 4-6 6-2
Completed
Gentlemen's Singles - Third Round
2-6 7-6(5) 6-2 6-3
Richard Gasquet (FRA) [7]
defeated
Completed
2-6 7-6(5) 6-2 6-3
Completed
Gentlemen's Doubles - First Round
7-6(3) 6-7(6) 6-4
Vasek Pospisil (CAN) [8]
Jack Sock (USA) [8]
defeated
Completed
7-6(3) 6-7(6) 6-4
Completed
Mixed Doubles - First Round
6-3 6-2
defeated
Completed
6-3 6-2
Completed
Court 4
11:30am
Boys' Singles - First Round
6-2 6-0
defeated
Max Stewart (GBR)
Completed
6-2 6-0
Completed
Ladies' Doubles - First Round
6-4 6-2
6-4 6-2
Completed
Mixed Doubles - First Round
6-0 7-6(1)
defeated
Completed
6-0 7-6(1)
Completed
Mixed Doubles - First Round
7-5 5-7 6-3
7-5 5-7 6-3
Completed
Court 5
11:30am
Gentlemen's Doubles - Second Round
7-6(4) 6-2
Raven Klaasen (RSA) [11]
Rajeev Ram (USA) [11]
defeated
Completed
7-6(4) 6-2
Completed
Ladies' Doubles - Second Round
6-1 6-4
defeated
Vania King (USA) [13]
Alla Kudryavtseva (RUS) [13]
Completed
6-1 6-4
Completed
Mixed Doubles - Second Round
6-4 6-4
defeated
Raven Klaasen (RSA) [7]
Raquel Atawo (USA) [7]
Completed
6-4 6-4
Completed
Mixed Doubles - First Round
6-3 6-2
defeated
Completed
6-3 6-2
Completed
Court 6
11:30am
Girls' Singles - First Round
7-5 6-4
defeated
Yuki Naito (JPN) [11]
Completed
7-5 6-4
Completed
Boys' Singles - First Round
6-7(5) 6-3 7-5
defeated
Completed
6-7(5) 6-3 7-5
Completed
Mixed Doubles - First Round
6-3 6-7(7) 6-3
defeated
Ken Skupski (GBR)
Tara Moore (GBR)
Completed
6-3 6-7(7) 6-3
Completed
Court 7
11:30am
Girls' Singles - First Round
4-6 7-6(4) 6-3
defeated
Completed
4-6 7-6(4) 6-3
Completed
Ladies' Doubles - Second Round
6-3 6-7(2) 7-5
Andrea Hlavackova (CZE) [6]
Lucie Hradecka (CZE) [6]
defeated
Completed
6-3 6-7(2) 7-5
Completed
Ladies' Doubles - First Round
6-2 0-6 7-5
defeated
Completed
6-2 0-6 7-5
Completed
Not Before: 4:50 pm
Mixed Doubles - Second Round
2-6 6-3 6-3
defeated
Daniel Nestor (CAN) [12]
Chia-Jung Chuang (TPE) [12]
Completed
2-6 6-3 6-3
Completed
Court 8
11:30am
Girls' Singles - First Round
7-6(4) 7-6(5)
defeated
Completed
7-6(4) 7-6(5)
Completed
Girls' Singles - First Round
7-5 6-3
Kayla Day (USA) [5]
defeated
Completed
7-5 6-3
Completed
Girls' Singles - First Round
7-6(1) 7-5
defeated
Completed
7-6(1) 7-5
Completed
Boys' Singles - First Round
6-3 4-6 6-2
Miomir Kecmanovic (SRB) [12]
defeated
Completed
6-3 4-6 6-2
Completed
Court 9
11:30am
Boys' Singles - First Round
7-6(9) 6-3
Nicola Kuhn (ESP)
defeated
Sam Riffice (USA)
Completed
7-6(9) 6-3
Completed
Ladies' Doubles - First Round
6-4 3-6 6-4
defeated
Completed
6-4 3-6 6-4
Completed
Mixed Doubles - Second Round
6-3 7-6(6)
Alexander Peya (AUT) [10]
Andreja Klepac (SLO) [10]
defeated
Completed
6-3 7-6(6)
Completed
Ladies' Doubles - First Round
6-2 6-4
Timea Babos (HUN) [5]
Yaroslava Shvedova (KAZ) [5]
defeated
Completed
6-2 6-4
Completed
Court 10
11:30am
Boys' Singles - First Round
4-6 7-6(2) 6-1
Yunseong Chung (KOR) [10]
defeated
Kacper Zuk (POL)
Completed
4-6 7-6(2) 6-1
Completed
Girls' Singles - First Round
6-2 6-3
defeated
Malene Helgo (NOR)
Completed
6-2 6-3
Completed
Boys' Singles - First Round
7-6(3) 7-6(1)
Luke Hammond (GBR)
defeated
Dan Added (FRA)
Completed
7-6(3) 7-6(1)
Completed
Girls' Singles - First Round
6-2 6-4
defeated
Completed
6-2 6-4
Completed
Court 11
11:30am
Ladies' Doubles - Second Round
6-1 6-4
Julia Goerges (GER) [8]
Karolina Pliskova (CZE) [8]
defeated
Completed
6-1 6-4
Completed
Gentlemen's Doubles - Second Round
6-3 6-2
Henri Kontinen (FIN) [10]
John Peers (AUS) [10]
defeated
Completed
6-3 6-2
Completed
Mixed Doubles - Second Round
7-5 3-6 6-3
defeated
Horia Tecau (ROU) [3]
Coco Vandeweghe (USA) [3]
Completed
7-5 3-6 6-3
Completed
Mixed Doubles - Second Round
6-3 3-6 6-1
Lukasz Kubot (POL) [6]
Andrea Hlavackova (CZE) [6]
defeated
Completed
6-3 3-6 6-1
Completed
Court 14
11:30am
Gentlemen's Doubles - Second Round
6-4 3-6 6-1
Pablo Cuevas (URU) [15]
Marcel Granollers (ESP) [15]
defeated
Completed
6-4 3-6 6-1
Completed
Ladies' Doubles - Second Round
0-6 6-3 6-4
defeated
Shuai Peng (CHN)
Shuai Zhang (CHN)
Completed
0-6 6-3 6-4
Completed
Ladies' Doubles - Second Round
6-4 6-1
defeated
Kiki Bertens (NED) [16]
Johanna Larsson (SWE) [16]
Completed
6-4 6-1
Completed
Not Before: 5:00 pm
Mixed Doubles - First Round
7-6(3) 6-4
defeated
Completed
7-6(3) 6-4
Completed
Court 15
11:30am
Boys' Singles - First Round
6-4 7-5
defeated
Completed
6-4 7-5
Completed
Girls' Singles - First Round
6-3 6-1
defeated
Baijing Lin (AUS)
Completed
6-3 6-1
Completed
Boys' Singles - First Round
7-5 7-6(4)
Tung-Lin Wu (TPE)
defeated
Completed
7-5 7-6(4)
Completed
Girls' Singles - First Round
6-4 4-6 9-7
defeated
Iga Swiatek (POL)
Completed
6-4 4-6 9-7
Completed
Court 16
11:30am
Boys' Singles - First Round
6-2 6-3
defeated
Completed
6-2 6-3
Completed
Girls' Singles - First Round
6-1 6-1
defeated
Oana Gavrila (ROU)
Completed
6-1 6-1
Completed
Girls' Singles - First Round
6-4 6-3
defeated
Completed
6-4 6-3
Completed
Girls' Singles - First Round
6-3 6-1
defeated
Completed
6-3 6-1
Completed
Gentlemen's Doubles - First Round
6-4 Ret.
defeated
Completed
6-4 Ret.
Completed
Mixed Doubles - Second Round
7-5 6-3
Robert Farah (COL) [15]
Anna-Lena Groenefeld (GER) [15]
defeated
Completed
7-5 6-3
Completed
Court 17
11:30am
Girls' Singles - First Round
6-1 6-1
Sofia Kenin (USA) [8]
defeated
Ali Collins (GBR)
Completed
6-1 6-1
Completed
Girls' Singles - First Round
7-5 6-1
Rebeka Masarova (SUI) [2]
defeated
Ema Lazic (GBR)
Completed
7-5 6-1
Completed
Boys' Singles - First Round
6-1 6-4
Jay Clarke (GBR)
defeated
Completed
6-1 6-4
Completed
Boys' Singles - First Round
6-4 7-5
Finn Bass (GBR)
defeated
Completed
6-4 7-5
Completed
Court 19
11:30am
Girls' Singles - First Round
7-5 6-2
Mai Hontama (JPN) [16]
defeated
Completed
7-5 6-2
Completed
Girls' Singles - First Round
1-6 7-6(4) 6-3
defeated
Completed
1-6 7-6(4) 6-3
Completed
Boys' Singles - First Round
7-6(8) 2-6 6-4
Evan Furness (FRA)
defeated
Benjamin Sigouin (CAN) [13]
Completed
7-6(8) 2-6 6-4
Completed
Boys' Singles - First Round
6-4 6-1
defeated
Yuta Shimizu (JPN)
Completed
6-4 6-1
Completed

Wimbledon

09:00

Your Time

06:00