*Wimbledon.com uses cookies.Find out more
CONTINUE > We use simple text files called cookies, saved on your computer, to help us deliver the best experience for you. Click continue to acknowledge that you are happy to receive cookies from Wimbledon.com.

Order of Play

  • Qualifying Day:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Print Day 7 Monday 1 July
Revised (Court Change)
Centre Court
1.00pm
 Ladies' Singles - Fourth round
Sabine Lisicki (GER) [23]
def.
Serena Williams (USA) [1]
6-2 1-6 6-4
Complete
 Gentlemen's Singles - Fourth round
Andy Murray (GBR) [2]
def.
Mikhail Youzhny (RUS) [20]
6-4 7-6(5) 6-1
Complete
 Gentlemen's Singles - Fourth round
Novak Djokovic (SRB) [1]
def.
Tommy Haas (GER) [13]
6-1 6-4 7-6(4)
Complete
No.1 Court
1.00pm
 Ladies' Singles - Fourth round
Kaia Kanepi (EST)
def.
Laura Robson (GBR)
7-6(6) 7-5
Complete
 Gentlemen's Singles - Fourth round
Juan Martin Del Potro (ARG) [8]
def.
Andreas Seppi (ITA) [23]
6-4 7-6(2) 6-3
Complete
 Gentlemen's Singles - Fourth round
Tomas Berdych (CZE) [7]
def.
Bernard Tomic (AUS)
7-6(4) 6-7(5) 6-4 6-4
Complete
No.2 Court
11.30am
 Gentlemen's Singles - Fourth round
David Ferrer (ESP) [4]
def.
Ivan Dodig (CRO)
6-7(3) 7-6(6) 6-1 6-1
Complete
 Ladies' Singles - Fourth round
Agnieszka Radwanska (POL) [4]
def.
Tsvetana Pironkova (BUL)
4-6 6-3 6-3
Complete
 Gentlemen's Doubles - Third round
Bob Bryan (USA) [1] /
  Mike Bryan (USA) [1]
def.
Treat Huey (PHI) [16] /
  Dominic Inglot (GBR) [16]
7-5 6-3 7-6(3)
Complete
No.3 Court
11.30am
 Ladies' Singles - Fourth round
Petra Kvitova (CZE) [8]
def.
Carla Suarez Navarro (ESP) [19]
7-6(5) 6-3
Complete
 Ladies' Singles - Fourth round
Na Li (CHN) [6]
def.
Roberta Vinci (ITA) [11]
6-2 6-0
Complete
 Gentlemen's Singles - Fourth round
Fernando Verdasco (ESP)
def.
Kenny De Schepper (FRA)
6-4 6-4 6-4
Complete
 Mixed Doubles - Second round
David Marrero (ESP) [14] /
  Kimiko Date-Krumm (JPN) [14]
def.
Jonathan Marray (GBR) /
  Heather Watson (GBR)
2-6 6-3 6-3
Complete
 Mixed Doubles - First round
Jean-Julien Rojer (NED) /
  Vera Dushevina (RUS)
def.
Jamie Murray (GBR) /
  Su-Wei Hsieh (TPE)
6-7(2) 6-3 6-4
Complete
Court 12
11.30am
 Gentlemen's Singles - Fourth round
Jerzy Janowicz (POL) [24]
def.
Jurgen Melzer (AUT)
3-6 7-6(1) 6-4 4-6 6-4
Complete
 Ladies' Singles - Fourth round
Marion Bartoli (FRA) [15]
def.
Karin Knapp (ITA)
6-2 6-3
Complete
 Gentlemen's Doubles - Second round
James Blake (USA) /
  Jurgen Melzer (AUT)
def.
Michael Llodra (FRA) [13] /
  Nicolas Mahut (FRA) [13]
6-4 6-0 6-1
Complete
 Mixed Doubles - First round
Frederik Nielsen (DEN) /
  Sofia Arvidsson (SWE)
def.
Kyle Edmund (GBR) /
  Eugenie Bouchard (CAN)
7-5 6-4
Complete
Court 18
11.30am
 Ladies' Singles - Fourth round
Kirsten Flipkens (BEL) [20]
def.
Flavia Pennetta (ITA)
7-6(2) 6-3
Complete
 Ladies' Singles - Fourth round
Sloane Stephens (USA) [17]
def.
Monica Puig (PUR)
4-6 7-5 6-1
Complete
 Gentlemen's Doubles - Third round
Ivan Dodig (CRO) [12] /
  Marcelo Melo (BRA) [12]
def.
Max Mirnyi (BLR) [7] /
  Horia Tecau (ROU) [7]
6-7(6) 2-6 6-4 6-2 6-4
Complete
Court 4
11.00am
 Girls' Singles - First round
Shilin Xu (CHN)
def.
Pippa Horn (GBR)
6-0 7-5
Complete
 Boys' Singles - First round
Nick Kyrgios (AUS) [1]
def.
Evan Hoyt (GBR)
6-4 6-3
Complete
 Boys' Singles - First round
Nikola Milojevic (SRB) [2]
def.
Jamie Malik (GBR)
6-4 6-2
Complete
 Boys' Singles - First round
Billy Harris (GBR)
def.
Jaime Ignacio Galleguillos (CHI)
6-7(5) 6-3 6-4
Complete
 Girls' Singles - First round
Barbora Krejcikova (CZE) [4]
def.
Gabriella Taylor (GBR)
6-1 6-1
Complete
 Boys' Singles - First round
Stefan Kozlov (USA)
def.
Joshua Sapwell (GBR)
6-3 6-3
Complete
Court 5
11.30am
 Ladies' Doubles - Third round
Nadia Petrova (RUS) [3] /
  Katarina Srebotnik (SLO) [3]
def.
Vania King (USA) [13] /
  Jie Zheng (CHN) [13]
6-3 6-2
Complete
 Gentlemen's Doubles - Third round
Julien Benneteau (FRA) [11] /
  Nenad Zimonjic (SRB) [11]
def.
Aisam Qureshi (PAK) [5] /
  Jean-Julien Rojer (NED) [5]
3-6 4-6 7-6(1) 7-6(4) 6-3
Complete
 Girls' Singles - First round
Elise Mertens (BEL) [6]
def.
Carolina Meligeni Rodrigues Alves (BRA)
6-2 6-1
Complete
 Boys' Singles - First round
Wishaya Trongcharoenchaikul (THA)
def.
Thomas Colautti (GBR)
7-6(1) 5-7 6-3
Complete
Court 6
11.30am
 Gentlemen's Doubles - Third round
Rohan Bopanna (IND) [14] /
  Edouard Roger-Vasselin (FRA) [14]
def.
Alexander Peya (AUT) [3] /
  Bruno Soares (BRA) [3]
6-4 4-6 7-6(5) 6-2
Complete
 Gentlemen's Doubles - Third round
Mahesh Bhupathi (IND) [8] /
  Julian Knowle (AUT) [8]
def.
Jesse Levine (CAN) /
  Vasek Pospisil (CAN)
6-2 6-4 3-6 6-4
Complete
 Mixed Doubles - Second round
Rohan Bopanna (IND) [7] /
  Jie Zheng (CHN) [7]
def.
Robert Farah (COL) /
  Darija Jurak (CRO)
7-6(6) 7-5
Complete
 Mixed Doubles - Second round
Johan Brunstrom (SWE) /
  Katalin Marosi (HUN)
def.
Frantisek Cermak (CZE) [12] /
  Lucie Hradecka (CZE) [12]
7-6(3) 6-3
Complete
 Mixed Doubles - Second round
Treat Huey (PHI) [9] /
  Raquel Kops-Jones (USA) [9]
v
John Peers (AUS) /
  Ashleigh Barty (AUS)

Cancelled
Court 7
11.30am
 Gentlemen's Doubles - Third round
Robert Lindstedt (SWE) [6] /
  Daniel Nestor (CAN) [6]
def.
Colin Fleming (GBR) [9] /
  Jonathan Marray (GBR) [9]
7-6(5) 7-5 6-3
Complete
 Boys' Singles - First round
Yoshihito Nishioka (JPN)
def.
Jay Andrijic (AUS)
6-4 6-4
Complete
 Boys' Singles - First round
Enzo Couacaud (FRA)
def.
Frederico Ferreira Silva (POR) [15]
6-1 6-3
Complete
 Boys' Singles - First round
Alexander Zverev (GER) [3]
def.
Elias Ymer (SWE)
7-6(1) 7-6(2)
Complete
Not Before: 5.30pm
 Girls' Singles - First round
Belinda Bencic (SUI) [1]
def.
Freya Christie (GBR)
6-1 6-1
Complete
Court 8
11.00am
 Girls' Singles - First round
Jana Fett (CRO)
def.
Victoria Rodriguez (MEX)
6-2 7-5
Complete
 Boys' Singles - First round
Hugo Di Feo (CAN)
def.
Clement Geens (BEL) [13]
6-3 5-7 9-7
Complete
 Girls' Singles - First round
Anastasiya Komardina (RUS)
def.
Johnnise Renaud (USA)
6-4 6-2
Complete
 Girls' Singles - First round
Sandra Samir (EGY)
def.
Deborah Chiesa (ITA)
4-6 6-1 7-5
Complete
Court 9
11.00am
 Girls' Singles - First round
Carol Zhao (CAN) [9]
def.
Ayaka Okuno (JPN)
6-0 6-3
Complete
 Girls' Singles - First round
Ipek Soylu (TUR) [16]
def.
Lizette Cabrera (AUS)
6-3 6-4
Complete
 Girls' Singles - First round
Beatriz Haddad Maia (BRA)
def.
Nina Stojanovic (SRB) [14]
6-2 6-4
Complete
 Girls' Singles - First round
Kyoka Okamura (JPN)
def.
Dasha Ivanova (USA)
6-2 7-6(3)
Complete
 Boys' Singles - First round
Lucas Gomez (MEX)
def.
Guillermo Nunez (CHI) [14]
6-4 7-5
Complete
Not Before: 5.30pm
 Girls' Singles - First round
Greetje Minnen (BEL)
def.
Mami Adachi (JPN)
6-2 2-6 6-2
Complete
Court 10
11.30am
 Ladies' Doubles - Third round
Su-Wei Hsieh (TPE) [8] /
  Shuai Peng (CHN) [8]
def.
Darija Jurak (CRO) /
  Tamarine Tanasugarn (THA)
6-4 6-4
Complete
 Ladies' Doubles - Third round
Anna-Lena Groenefeld (GER) [7] /
  Kveta Peschke (CZE) [7]
def.
Eugenie Bouchard (CAN) /
  Petra Martic (CRO)
6-4 6-4
Complete
 Gentlemen's Doubles - Third round
Leander Paes (IND) [4] /
  Radek Stepanek (CZE) [4]
def.
Lukasz Kubot (POL) [15] /
  Marcin Matkowski (POL) [15]
6-4 6-2 6-4
Complete
 Boys' Singles - First round
Pedro Cachin (ARG) [11]
def.
Mazen Osama (EGY)
7-5 7-6(3)
Complete
 Mixed Doubles - Second round
Andy Ram (ISR) /
  Abigail Spears (USA)
v
Marcin Matkowski (POL) [11] /
  Kveta Peschke (CZE) [11]

Cancelled
Court 14
11.30am
 Gentlemen's Singles - Fourth round
Lukasz Kubot (POL)
def.
Adrian Mannarino (FRA)
4-6 6-3 3-6 6-3 6-4
Complete
 Ladies' Doubles - Third round
Shuko Aoyama (JPN) /
  Chanelle Scheepers (RSA)
def.
Liezel Huber (USA) [6] /
  Sania Mirza (IND) [6]
6-2 3-6 6-2
Complete
 Mixed Doubles - First round
Filip Polasek (SVK) /
  Janette Husarova (SVK)
def.
Colin Fleming (GBR) /
  Laura Robson (GBR)
6-7(2) 6-2 6-4
Complete
Court 15
11.00am
 Boys' Singles - First round
Daniel Windahl (SWE)
def.
Peter Ashley (GBR)
6-4 4-6 6-4
Complete
 Girls' Singles - First round
Petra Uberalova (SVK)
def.
Maia Lumsden (GBR)
4-6 6-3 4-1 Ret.
Complete
 Boys' Singles - First round
Johannes Haerteis (GER)
def.
Nicolas Jarry (CHI)
6-3 6-7(5) 10-8
Complete
 Girls' Singles - First round
Karin Kennel (SUI) [11]
def.
Kristina Schmiedlova (SVK)
2-6 6-3 8-6
Complete
 Boys' Singles - First round
Julian Cash (GBR)
def.
Harry Bourchier (AUS)
6-4 6-2
Complete
Court 17
11.30am
 Ladies' Doubles - Third round
Ashleigh Barty (AUS) [12] /
  Casey Dellacqua (AUS) [12]
def.
Raquel Kops-Jones (USA) [5] /
  Abigail Spears (USA) [5]
6-4 6-1
Complete
 Ladies' Doubles - Third round
Jelena Jankovic (SRB) /
  Mirjana Lucic-Baroni (CRO)
def.
Ekaterina Makarova (RUS) [4] /
  Elena Vesnina (RUS) [4]
6-3 6-2
Complete
 Mixed Doubles - Second round
Scott Lipsky (USA) [13] /
  Casey Dellacqua (AUS) [13]
def.
Fabio Fognini (ITA) /
  Flavia Pennetta (ITA)
Walkover
Complete
 Mixed Doubles - Second round
Alexander Peya (AUT) [5] /
  Anna-Lena Groenefeld (GER) [5]
def.
Santiago Gonzalez (MEX) /
  Natalie Grandin (RSA)
6-2 6-4
Complete
 Mixed Doubles - Second round
Aisam Qureshi (PAK) [10] /
  Cara Black (ZIM) [10]
def.
Mark Knowles (BAH) /
  Sabine Lisicki (GER)
Walkover
Complete
 Mixed Doubles - Second round
Nenad Zimonjic (SRB) [3] /
  Katarina Srebotnik (SLO) [3]
def.
James Blake (USA) /
  Donna Vekic (CRO)
7-5 6-1
Complete
Court 19
11.00am
 Boys' Singles - First round
Kyle Edmund (GBR) [5]
def.
Young Seok Kim (KOR)
6-4 6-3
Complete
 Girls' Singles - First round
Harriet Dart (GBR)
def.
Jelena Ostapenko (LAT)
6-4 7-6(9)
Complete
 Girls' Singles - First round
Taylor Townsend (USA) [5]
def.
Iryna Shymanovich (BLR)
6-7(3) 6-4 7-5
Complete
 Boys' Singles - First round
Jonny O'Mara (GBR)
def.
Maxime Janvier (FRA)
7-6(3) 5-7 9-7
Complete
TBA
TBD
Not Before: 5.00pm
 Mixed Doubles - Second round
Martin Emmrich (GER) /
  Julia Goerges (GER)
v
Horia Tecau (ROU) [2] /
  Sania Mirza (IND) [2]

Cancelled
Not Before: 5.00pm
 Mixed Doubles - Second round
Rajeev Ram (USA) /
  Francesca Schiavone (ITA)
v
Marcelo Melo (BRA) [6] /
  Liezel Huber (USA) [6]

Cancelled
Not Before: 5.00pm
 Mixed Doubles - Second round
Daniel Nestor (CAN) [8] /
  Kristina Mladenovic (FRA) [8]
v
Dominic Inglot (GBR) /
  Johanna Konta (GBR)

Cancelled

Live Blog

20:24...But boy, it was a barrow-load of fun. I hope you enjoyed it even half as much as we did. Thank you for all your messages throughout, you've been the glue holding us together as the edges frayed amid the madness. Now if you'll excuse me, it's time for us Brits to raise a toast to Andy Murray and Fred Perry. British sporting legends both.

20:19It was the wackiest of Wimbledons with the most unlikely of headline-makers: Sergiy Stakhovsky, Steve Darcis, Michelle Larcher de Brito, Kimiko-Date Krumm, Jerzy Janowicz, Sabine Lisicki, Marion Bartoli...

View all
Buy Wimbledon Merchandise from The Shop
Live Video and Radio

Latest Photos

  • Road to Wimbledon Indian winners
  • Adil Kalyanpu beats Siddhant Bantia to win the Road to Wimbledon India
  • Dan Bloxham with juniors at the Road to Wimbledon clinics in Delhi
  • Action from the Road to Wimbledon Junior Masters in Delhi
  • Fabio Fognini celebrates his Davis Cup win over Andy Murray
  • Serena Williams wins Wimbledon in 2012
Chinese