*Wimbledon.com uses cookies.Find out more
CONTINUE > We use simple text files called cookies, saved on your computer, to help us deliver the best experience for you. Click continue to acknowledge that you are happy to receive cookies from Wimbledon.com.

Order of Play

  • Qualifying Day:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Print Qualifying Day 2 Tuesday 17 June
Revised (Court Change)
R: Court 1
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Mathilde Johansson (FRA)
defeats
Katerina Siniakova (CZE)
6-4 6-2
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Misa Eguchi (JPN)
defeats
Alize Lim (FRA)
6-3 6-2
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Irina Falconi (USA)
defeats
Olivia Rogowska (AUS) [18]
2-6 6-1 7-5
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Alex Bolt (AUS)
defeats
Agustin Velotti (ARG)
6-3 6-3
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Miloslav Mecir (SVK)
defeats
Peter Polansky (CAN) [11]
6-3 6-2
Complete
R: Court 2
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Irena Pavlovic (FRA)
defeats
Arantxa Rus (NED)
6-2 6-3
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Melinda Czink (HUN)
defeats
Aleksandra Krunic (SRB)
2-6 6-3 6-1
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Melanie Oudin (USA)
defeats
Vera Dushevina (RUS)
6-7(3) 6-2 10-8
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Malek Jaziri (TUN) [7]
defeats
Vincent Millot (FRA)
4-6 6-3 6-0
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Samuel Groth (AUS) [20]
defeats
Jonathan Eysseric (FRA)
6-4 6-7(2) 6-3
Complete
R: Court 3
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Yuliya Beygelzimer (UKR)
defeats
Viktorija Golubic (SUI)
3-6 6-3 6-2
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Risa Ozaki (JPN)
defeats
Indy De Vroome (NED)
2-6 6-3 8-6
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Sesil Karatantcheva (KAZ)
defeats
Diana Marcinkevica (LAT)
6-4 6-2
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Marsel Ilhan (TUR) [27]
defeats
Toni Androic (CRO)
6-3 6-4
Complete
R: Court 4
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Laura Siegemund (GER)
defeats
Tadeja Majeric (SLO)
6-2 6-2
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Veronica Cepede Royg (PAR) [20]
defeats
Erika Sema (JPN)
6-3 6-1
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Ashleigh Barty (AUS)
defeats
Cagla Buyukakcay (TUR)
6-1 6-2
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Alex Kuznetsov (USA) [26]
defeats
Rogerio Dutra Silva (BRA)
7-6(5) 7-6(4)
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Jimmy Wang (TPE) [23]
defeats
Ze Zhang (CHN)
4-6 6-3 6-0
Complete
R: Court 5
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Grace Min (USA) [22]
defeats
Florencia Molinero (ARG)
6-1 6-2
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Michelle Larcher De Brito (POR) [4]
defeats
Maria Irigoyen (ARG)
6-3 6-3
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Ekaterina Bychkova (RUS)
defeats
Lara Arruabarrena (ESP) [10]
7-5 4-6 6-4
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Marc Gicquel (FRA) [29]
defeats
Hiroki Moriya (JPN)
6-3 6-1
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Pierre-Hugues Herbert (FRA) [19]
defeats
Daniel Kosakowski (USA)
6-1 6-3
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Tatsuma Ito (JPN) [14]
defeats
Andre Ghem (BRA)
7-5 6-4
Complete
R: Court 6
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Aliaksandra Sasnovich (BLR)
defeats
Ksenia Pervak (RUS)
6-3 1-0 Ret.
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Lucie Hradecka (CZE)
defeats
Anastasia Rodionova (AUS)
6-2 3-6 6-1
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Ons Jabeur (TUN)
defeats
Vitalia Diatchenko (RUS)
6-1 3-0 Ret.
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Adrian Menendez-Maceiras (ESP)
defeats
Uladzimir Ignatik (BLR)
1-6 6-3 6-4
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Marton Fucsovics (HUN)
defeats
Andreas Beck (GER) [12]
6-2 7-6(4)
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Jan Hernych (CZE)
defeats
Filip Krajinovic (SRB) [15]
6-3 6-4
Complete
R: Court 7
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Tereza Smitkova (CZE)
defeats
Sofia Shapatava (GEO)
6-3 7-6(5)
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Kateryna Kozlova (UKR)
defeats
Anastasiya Vasylyeva (UKR)
6-2 6-2
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Andreea Mitu (ROU)
defeats
Sachia Vickery (USA)
7-5 7-6(8)
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Gilles Muller (LUX) [4]
defeats
Gregoire Burquier (FRA)
6-2 6-4
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Simone Bolelli (ITA) [13]
defeats
Laurynas Grigelis (LTU)
6-1 6-3
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Rajeev Ram (USA) [31]
defeats
Gastao Elias (POR)
6-4 7-6(4)
Complete
R: Court 8
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Paula Kania (POL)
defeats
Polina Vinogradova (RUS)
6-3 6-2
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Maryna Zanevska (UKR) [24]
defeats
Kristina Kucova (SVK)
6-4 4-6 6-3
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Luksika Kumkhum (THA) [12]
defeats
Olga Savchuk (UKR)
7-5 6-4
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Yuichi Sugita (JPN) [24]
defeats
Germain Gigounon (BEL)
3-6 6-3 6-3
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Daniel Brands (GER) [16]
defeats
Steve Darcis (BEL)
3-6 7-5 6-2
Complete
R: Court 9
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Claire Feuerstein (FRA) [7]
defeats
An-Sophie Mestach (BEL)
7-5 6-2
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Nicole Gibbs (USA)
defeats
Nadiia Kichenok (UKR) [9]
7-6(8) 7-5
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Anett Kontaveit (EST)
defeats
Saisai Zheng (CHN) [11]
6-2 6-1
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Tim Smyczek (USA) [3]
defeats
Flavio Cipolla (ITA)
6-4 6-3
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Tim Puetz (GER)
defeats
Ruben Bemelmans (BEL)
6-4 6-2
Complete
R: Court 10
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Gabriella Taylor (GBR)
defeats
Sofia Arvidsson (SWE) [19]
6-1 6-3
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Timea Bacsinszky (SUI) [3]
defeats
Mariana Duque-Marino (COL)
6-3 6-3
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Danka Kovinic (MNE) [6]
defeats
Lisa Whybourn (GBR)
6-4 6-1
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Martin Fischer (AUT)
defeats
Matthias Bachinger (GER)
2-6 6-2 10-8
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Ricardas Berankis (LTU) [21]
defeats
Andrea Arnaboldi (ITA)
6-4 6-3
Complete
R: Court 11
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Shelby Rogers (USA)
defeats
Mandy Minella (LUX)
6-4 4-6 6-2
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Lesia Tsurenko (UKR)
defeats
Eva Birnerova (CZE)
6-3 7-6(1)
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Richel Hogenkamp (NED)
defeats
Heidi El Tabakh (CAN)
6-4 6-2
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
James Duckworth (AUS)
defeats
Farrukh Dustov (UZB) [30]
4-6 7-6(5) 8-6
Complete
R: Court 12
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Madison Brengle (USA)
defeats
Pauline Parmentier (FRA) [2]
6-2 3-6 6-4
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Ayumi Morita (JPN)
defeats
Alexandra Panova (RUS) [21]
6-2 2-6 6-3
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Lyudmyla Kichenok (UKR)
defeats
Magda Linette (POL) [13]
7-6(6) 6-1
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Yann Marti (SUI)
defeats
Theodoros Angelinos (GRE)
6-4 2-6 6-2
Complete
R: Court 13
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Stephanie Vogt (LIE)
defeats
Vesna Dolonc (SRB) [8]
1-6 6-2 6-2
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Mayo Hibi (JPN)
defeats
Allie Kiick (USA)
7-5 2-6 6-1
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Tamira Paszek (AUT) [16]
defeats
Katy Dunne (GBR)
6-4 6-0
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Luke Saville (AUS)
defeats
Rhyne Williams (USA)
7-6(4) 4-6 6-1
Complete
R: Court 14
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Eri Hozumi (JPN)
defeats
Kiki Bertens (NED) [1]
6-4 4-6 6-4
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Carina Witthoeft (GER)
defeats
Jade Windley (GBR)
7-5 6-1
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Alberta Brianti (ITA)
defeats
Katie Boulter (GBR)
6-4 6-7(5) 6-2
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Marco Chiudinelli (SUI)
defeats
Oliver Golding (GBR)
3-6 6-4 6-4
Complete
R: Court 15
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Alla Kudryavtseva (RUS) [17]
defeats
Freya Christie (GBR)
6-4 6-2
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Aleksandra Wozniak (CAN) [23]
defeats
Renata Voracova (CZE)
7-5 6-1
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Emily Webley-Smith (GBR)
defeats
Beatriz Garcia-Vidagany (ESP)
3-6 6-4 2-0 Ret.
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Ante Pavic (CRO)
defeats
Wayne Odesnik (USA)
6-3 6-0
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Ryan Harrison (USA) [22]
defeats
Yasutaka Uchiyama (JPN)
6-1 6-3
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Frank Dancevic (CAN) [10]
defeats
Marius Copil (ROU)
6-7(4) 7-6(4) 6-2
Complete
R: Court 16
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Ana Konjuh (CRO)
defeats
Estrella Cabeza-Candela (ESP) [14]
6-0 6-1
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Victoria Duval (USA) [15]
defeats
Marta Sirotkina (RUS)
6-4 6-2
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - First round
Alexandra Dulgheru (ROU) [5]
defeats
Nastassja Burnett (ITA)
6-1 6-3
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Konstantin Kravchuk (RUS)
defeats
Bobby Reynolds (USA)
6-1 7-6(3)
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Denis Kudla (USA) [9]
defeats
Brydan Klein (GBR)
3-6 6-2 6-3
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Second round
Aljaz Bedene (SLO) [18]
defeats
Martin Alund (ARG)
6-2 6-4
Complete
Chinese