*Wimbledon.com uses cookies.Find out more
CONTINUE > We use simple text files called cookies, saved on your computer, to help us deliver the best experience for you. Click continue to acknowledge that you are happy to receive cookies from Wimbledon.com.

Order of Play

  • Qualifying Day:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Print Qualifying Day 4 Thursday 19 June
Revised (Court Change)
R: Court 1
11:00am
 Gentlemen's Qualifying Singles - Third round
Luke Saville (AUS)
defeats
Yann Marti (SUI)
2-6 6-3 5-7 7-6(7) 8-6
Complete
R: Court 2
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - Third round
Andreea Mitu (ROU)
defeats
Irina Falconi (USA)
6-2 6-7(0) 6-2
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Third round
Tatsuma Ito (JPN) [14]
defeats
Ricardas Berankis (LTU) [21]
5-7 4-6 6-3 7-5 6-0
Complete
R: Court 3
11:00am
 Gentlemen's Qualifying Singles - Third round
James Duckworth (AUS)
defeats
Martin Fischer (AUT)
6-4 7-6(5) 6-4
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - Third round
Victoria Duval (USA) [15]
defeats
Nicole Gibbs (USA)
6-4 4-6 6-3
Complete
R: Court 4
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - Third round
Alla Kudryavtseva (RUS) [17]
defeats
Irena Pavlovic (FRA)
6-1 7-5
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Third round
Jan Hernych (CZE)
defeats
Rajeev Ram (USA) [31]
6-3 6-4 6-7(2) 6-2
Complete
R: Court 5
11:00am
 Gentlemen's Qualifying Singles - Third round
Gilles Muller (LUX) [4]
defeats
Adrian Menendez-Maceiras (ESP)
6-3 6-4 7-6(3)
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - Third round
Tamira Paszek (AUT) [16]
defeats
Ons Jabeur (TUN)
6-1 3-6 7-5
Complete
R: Court 6
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - Third round
Tereza Smitkova (CZE)
defeats
Madison Brengle (USA)
6-3 3-6 6-1
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Third round
Konstantin Kravchuk (RUS)
defeats
Alex Bolt (AUS)
3-6 7-6(5) 6-4 6-4
Complete
R: Court 7
11:00am
 Gentlemen's Qualifying Singles - Third round
Ante Pavic (CRO)
defeats
Marc Gicquel (FRA) [29]
4-6 6-3 7-6(5) 6-4
Complete
 Ladies' Qualifying Doubles - Second round
Lyudmyla Kichenok (UKR) [1]
Nadiia Kichenok (UKR) [1]
defeats
Katie Boulter (GBR)
Katy Dunne (GBR)
6-1 6-4
Complete
R: Court 8
11:00am
 Gentlemen's Qualifying Singles - Third round
Marsel Ilhan (TUR) [27]
defeats
Malek Jaziri (TUN) [7]
6-4 6-2 1-6 6-3
Complete
 Ladies' Qualifying Doubles - Second round
Jarmila Gajdosova (AUS) [5]
Arina Rodionova (AUS) [5]
defeats
Yuliya Beygelzimer (UKR) [2]
Klaudia Jans-Ignacik (POL) [2]
6-2 6-4
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - Third round
Paula Kania (POL)
defeats
Shelby Rogers (USA)
7-6(12) 4-6 6-3
Complete
R: Court 9
11:00am
 Gentlemen's Qualifying Singles - Third round
Yuichi Sugita (JPN) [24]
defeats
Marco Chiudinelli (SUI)
6-4 6-2 7-5
Complete
 Ladies' Qualifying Doubles - Second round
Pauline Parmentier (FRA)
Laura Thorpe (FRA)
defeats
Chin-Wei Chan (TPE) [3]
Yi-Fan Xu (CHN) [3]
6-4 6-2
Complete
R: Court 10
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - Third round
Aleksandra Wozniak (CAN) [23]
defeats
Melanie Oudin (USA)
6-4 6-3
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Third round
Alex Kuznetsov (USA) [26]
defeats
Tim Smyczek (USA) [3]
4-6 6-3 6-3 6-3
Complete
R: Court 11
11:00am
 Gentlemen's Qualifying Singles - Third round
Jimmy Wang (TPE) [23]
defeats
Frank Dancevic (CAN) [10]
2-6 6-2 6-1 6-4
Complete
 Ladies' Qualifying Doubles - Second round
Vesna Dolonc (SRB)
Daniela Seguel (CHI)
defeats
Timea Bacsinszky (SUI)
Johanna Larsson (SWE)
6-4 7-6(7)
Complete
R: Court 12
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - Third round
Michelle Larcher De Brito (POR) [4]
defeats
Kateryna Kozlova (UKR)
6-3 6-3
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Third round
Tim Puetz (GER)
defeats
Marton Fucsovics (HUN)
7-6(3) 7-6(16) 6-1
Complete
R: Court 13
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - Third round
Timea Bacsinszky (SUI) [3]
defeats
Veronica Cepede Royg (PAR) [20]
7-5 6-4
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Third round
Samuel Groth (AUS) [20]
defeats
Simone Bolelli (ITA) [13]
6-2 4-6 7-6(4) 6-4
Complete
R: Court 14
11:00am
 Gentlemen's Qualifying Singles - Third round
Pierre-Hugues Herbert (FRA) [19]
defeats
Miloslav Mecir (SVK)
4-6 6-3 7-5 6-4
Complete
 Ladies' Qualifying Singles - Third round
Anett Kontaveit (EST)
defeats
Ashleigh Barty (AUS)
6-7(5) 6-3 6-4
Complete
R: Court 15
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - Third round
Lesia Tsurenko (UKR)
defeats
Danka Kovinic (MNE) [6]
7-5 6-0
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Third round
Ryan Harrison (USA) [22]
defeats
Daniel Brands (GER) [16]
7-6(3) 6-2 6-3
Complete
R: Court 16
11:00am
 Ladies' Qualifying Singles - Third round
Ana Konjuh (CRO)
defeats
Stephanie Vogt (LIE)
7-5 6-3
Complete
 Gentlemen's Qualifying Singles - Third round
Denis Kudla (USA) [9]
defeats
Aljaz Bedene (SLO) [18]
6-3 5-7 6-1 6-4
Complete
Chinese