*Wimbledon.com uses cookies.Find out more
CONTINUE > We use simple text files called cookies, saved on your computer, to help us deliver the best experience for you. Click continue to acknowledge that you are happy to receive cookies from Wimbledon.com.

Order of Play

  • Qualifying Day:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Print Day 6 Saturday 29 June
Centre Court
1.00pm
 Gentlemen's Singles - Third round
Bernard Tomic (AUS)
def.
Richard Gasquet (FRA) [9]
7-6(7) 5-7 7-5 7-6(5)
Complete
 Ladies' Singles - Third round
Sabine Lisicki (GER) [23]
def.
Samantha Stosur (AUS) [14]
4-6 6-2 6-1
Complete
 Gentlemen's Singles - Third round
Novak Djokovic (SRB) [1]
def.
Jeremy Chardy (FRA) [28]
6-3 6-2 6-2
Complete
 Ladies' Singles - Third round
Serena Williams (USA) [1]
def.
Kimiko Date-Krumm (JPN)
6-2 6-0
Complete
No.1 Court
1.00pm
 Ladies' Singles - Third round
Petra Kvitova (CZE) [8]
def.
Ekaterina Makarova (RUS) [25]
6-3 2-6 6-3
Complete
 Gentlemen's Singles - Third round
Tomas Berdych (CZE) [7]
def.
Kevin Anderson (RSA) [27]
3-6 6-3 6-4 7-5
Complete
 Gentlemen's Singles - Third round
David Ferrer (ESP) [4]
def.
Alexandr Dolgopolov (UKR) [26]
6-7(6) 7-6(2) 2-6 6-1 6-2
Complete
No.2 Court
11.30am
 Gentlemen's Singles - Third round
Mikhail Youzhny (RUS) [20]
def.
Viktor Troicki (SRB)
6-3 6-4 7-5
Complete
 Ladies' Singles - Third round
Laura Robson (GBR)
def.
Marina Erakovic (NZL)
1-6 7-5 6-3
Complete
 Gentlemen's Singles - Third round
Tommy Haas (GER) [13]
def.
Feliciano Lopez (ESP)
4-6 6-2 7-5 6-4
Complete
Not Before: 5.00pm
 Ladies' Doubles - Second round
Anna-Lena Groenefeld (GER) [7] /
  Kveta Peschke (CZE) [7]
def.
Lisa Raymond (USA) /
  Laura Robson (GBR)
6-4 6-4
Complete
No.3 Court
11.30am
 Gentlemen's Singles - Third round
Fernando Verdasco (ESP)
def.
Ernests Gulbis (LAT)
6-2 6-4 6-4
Complete
 Ladies' Singles - Third round
Sloane Stephens (USA) [17]
def.
Petra Cetkovska (CZE)
7-6(3) 0-6 6-4
Complete
 Ladies' Singles - Third round
Agnieszka Radwanska (POL) [4]
def.
Madison Keys (USA)
7-5 4-6 6-3
Complete
 Ladies' Singles - Third round
Na Li (CHN) [6]
def.
Klara Zakopalova (CZE) [32]
4-6 6-0 8-6
Complete
Not Before: 4.30pm
 Mixed Doubles - First round
Jean-Julien Rojer (NED) /
  Vera Dushevina (RUS)
v
Jamie Murray (GBR) /
  Su-Wei Hsieh (TPE)
6-7 6-3 5-3 Suspended
Postponed
Court 12
11.30am
 Gentlemen's Singles - Third round
Kenny De Schepper (FRA)
def.
Juan Monaco (ARG) [22]
6-4 7-6(8) 6-4
Complete
 Ladies' Singles - Third round
Monica Puig (PUR)
def.
Eva Birnerova (CZE)
4-6 6-3 6-4
Complete
 Gentlemen's Singles - Third round
Juan Martin Del Potro (ARG) [8]
def.
Grega Zemlja (SLO)
7-5 7-6(3) 6-0
Complete
 Mixed Doubles - First round
Dominic Inglot (GBR) /
  Johanna Konta (GBR)
def.
Nicolas Almagro (ESP) /
  Maria-Teresa Torro-Flor (ESP)
4-6 6-3 19-17
Complete
Court 18
11.30am
 Gentlemen's Singles - Third round
Lukasz Kubot (POL)
def.
Benoit Paire (FRA) [25]
6-1 6-3 6-4
Complete
 Ladies' Singles - Third round
Roberta Vinci (ITA) [11]
def.
Dominika Cibulkova (SVK) [18]
6-1 6-4
Complete
 Gentlemen's Singles - Third round
Ivan Dodig (CRO)
def.
Igor Sijsling (NED)
6-0 6-1 1-0 Ret.
Complete
 Ladies' Doubles - Second round
Liezel Huber (USA) [6] /
  Sania Mirza (IND) [6]
def.
Flavia Pennetta (ITA) /
  Andrea Petkovic (GER)
7-6(6) 3-6 6-2
Complete
 Mixed Doubles - First round
Fabio Fognini (ITA) /
  Flavia Pennetta (ITA)
def.
Jamie Delgado (GBR) /
  Tara Moore (GBR)
7-6(2) 6-3
Complete
Court 4
11.00am
 Girls' Singles - First round
Ioana Ducu (ROU)
def.
Katy Dunne (GBR) [7]
6-2 6-2
Complete
 Boys' Singles - First round
Luke Bambridge (GBR)
def.
Noah Rubin (USA)
3-6 6-4 9-7
Complete
 Girls' Singles - First round
Ioana Loredana Rosca (ROU)
def.
Isabelle Wallace (GBR)
6-7(3) 6-2 6-1
Complete
 Boys' Singles - First round
Gianluigi Quinzi (ITA) [6]
def.
Samm Butler (GBR)
6-1 6-1
Complete
 Girls' Singles - First round
Lana Rush (GBR)
def.
Constanza Vega (ARG)
7-5 4-6 6-4
Complete
Court 5
11.30am
 Gentlemen's Doubles - Second round
Leander Paes (IND) [4] /
  Radek Stepanek (CZE) [4]
def.
Jamie Delgado (GBR) /
  Matthew Ebden (AUS)
6-4 6-4 6-3
Complete
 Gentlemen's Doubles - Second round
Aisam Qureshi (PAK) [5] /
  Jean-Julien Rojer (NED) [5]
def.
Xavier Malisse (BEL) /
  Ken Skupski (GBR)
6-3 6-7(1) 6-3 6-7(5) 8-6
Complete
 Ladies' Doubles - Second round
Jelena Jankovic (SRB) /
  Mirjana Lucic-Baroni (CRO)
def.
Kirsten Flipkens (BEL) /
  Magdalena Rybarikova (SVK)
6-3 4-6 6-3
Complete
 Ladies' Doubles - Second round
Nadia Petrova (RUS) [3] /
  Katarina Srebotnik (SLO) [3]
def.
Varvara Lepchenko (USA) /
  Saisai Zheng (CHN)
7-5 6-3
Complete
Not Before: 4.00pm
 Girls' Singles - First round
Gabriela Pantuckova (CZE)
def.
Hikari Yamamoto (JPN)
6-3 6-2
Complete
Court 6
11.30am
 Mixed Doubles - First round
Rajeev Ram (USA) /
  Francesca Schiavone (ITA)
def.
Raven Klaasen (RSA) /
  Anastasia Rodionova (AUS)
7-6(6) 4-6 6-4
Complete
 Ladies' Doubles - Second round
Su-Wei Hsieh (TPE) [8] /
  Shuai Peng (CHN) [8]
def.
Stephanie Foretz Gacon (FRA) /
  Eva Hrdinova (CZE)
4-6 6-3 6-4
Complete
 Ladies' Doubles - Second round
Ekaterina Makarova (RUS) [4] /
  Elena Vesnina (RUS) [4]
def.
Christina McHale (USA) /
  Tamira Paszek (AUT)
7-6(8) 6-1
Complete
 Gentlemen's Doubles - Second round
Lukasz Kubot (POL) [15] /
  Marcin Matkowski (POL) [15]
def.
Marinko Matosevic (AUS) /
  Frank Moser (GER)
2-6 4-6 6-2 6-2 6-1
Complete
Court 7
11.30am
 Gentlemen's Doubles - Second round
Jesse Levine (CAN) /
  Vasek Pospisil (CAN)
def.
Santiago Gonzalez (MEX) [10] /
  Scott Lipsky (USA) [10]
4-6 7-6(3) 6-4 3-6 6-3
Complete
 Gentlemen's Doubles - Second round
Max Mirnyi (BLR) [7] /
  Horia Tecau (ROU) [7]
def.
Samuel Groth (AUS) /
  Chris Guccione (AUS)
6-4 6-7(6) 7-6(2) 7-5
Complete
 Mixed Doubles - First round
James Blake (USA) /
  Donna Vekic (CRO)
def.
Jaroslav Levinsky (CZE) /
  Liga Dekmeijere (LAT)
6-4 6-1
Complete
 Boys' Singles - First round
Johan Sebastien Tatlot (FRA) [10]
def.
Luca Corinteli (USA)
6-3 6-2
Complete
Court 8
11.30am
 Gentlemen's Doubles - Second round
Mahesh Bhupathi (IND) [8] /
  Julian Knowle (AUT) [8]
def.
Nicholas Monroe (USA) /
  Simon Stadler (GER)
3-6 6-4 6-4 6-2
Complete
 Mixed Doubles - First round
Andy Ram (ISR) /
  Abigail Spears (USA)
def.
Daniele Bracciali (ITA) /
  Galina Voskoboeva (KAZ)
6-4 6-7(6) 6-2
Complete
 Mixed Doubles - First round
John Peers (AUS) /
  Ashleigh Barty (AUS)
def.
Julian Knowle (AUT) /
  Shuai Zhang (CHN)
6-7(7) 6-3 6-3
Complete
 Mixed Doubles - First round
Martin Emmrich (GER) /
  Julia Goerges (GER)
def.
Juan-Sebastian Cabal (COL) /
  Bojana Jovanovski (SRB)
7-5 6-2
Complete
Court 9
11.00am
 Girls' Singles - First round
Jamie Loeb (USA)
def.
Viktoriya Lushkova (UKR)
7-6(3) 4-6 6-3
Complete
 Girls' Singles - First round
Alice Matteucci (ITA)
def.
Marie Bouzkova (CZE)
7-6(5) 3-6 8-6
Complete
 Boys' Singles - First round
Borna Coric (CRO) [8]
def.
Naoki Nakagawa (JPN)
7-5 6-4
Complete
 Girls' Singles - First round
Louisa Chirico (USA) [15]
def.
Helen Ploskina (UKR)
6-3 1-6 6-2
Complete
Court 10
11.30am
 Gentlemen's Doubles - Second round
Treat Huey (PHI) [16] /
  Dominic Inglot (GBR) [16]
def.
Andre Begemann (GER) /
  Martin Emmrich (GER)
6-3 6-7(2) 7-5 7-6(3)
Complete
 Gentlemen's Doubles - Second round
Alexander Peya (AUT) [3] /
  Bruno Soares (BRA) [3]
def.
Paul Hanley (AUS) /
  John-Patrick Smith (AUS)
4-6 6-1 6-7(6) 7-5 10-8
Complete
 Ladies' Doubles - Second round
Julia Goerges (GER) [16] /
  Barbora Zahlavova Strycova (CZE) [16]
def.
Alize Cornet (FRA) /
  Pauline Parmentier (FRA)
6-4 6-0
Complete
 Mixed Doubles - First round
Robert Farah (COL) /
  Darija Jurak (CRO)
def.
Paul Hanley (AUS) /
  Hao-Ching Chan (TPE)
6-2 6-4
Complete
 Mixed Doubles - First round
Eric Butorac (USA) /
  Alize Cornet (FRA)
def.
Michal Mertinak (SVK) /
  Vladimira Uhlirova (CZE)
6-4 3-6 6-3
Complete
Court 11
11.00am
 Girls' Singles - First round
Camila Giangreco Campiz (PAR) [10]
def.
Laura Ucros (COL)
6-1 6-4
Complete
 Girls' Singles - First round
Fiona Ferro (FRA)
def.
Domenica Gonzalez (ECU)
6-3 6-1
Complete
 Boys' Singles - First round
Maximilian Marterer (GER)
def.
Kamil Majchrzak (POL)
6-2 6-4
Complete
 Girls' Singles - First round
Anhelina Kalinina (UKR) [12]
def.
Kamonwan Buayam (THA)
6-0 6-1
Complete
 Girls' Singles - First round
Ana Konjuh (CRO) [2]
def.
Akvile Parazinskaite (LTU)
6-2 6-3
Complete
 Boys' Singles - First round
Hyeon Chung (KOR)
def.
Spencer Papa (USA)
6-3 6-2
Complete
Not Before: 4.00pm
 Girls' Singles - First round
Ching-Wen Hsu (TPE) [8]
def.
Anna Brogan (GBR)
6-3 6-4
Complete
Court 14
11.30am
 Gentlemen's Singles - Third round
Andreas Seppi (ITA) [23]
def.
Kei Nishikori (JPN) [12]
3-6 6-2 6-7(4) 6-1 6-4
Complete
 Ladies' Singles - Third round
Tsvetana Pironkova (BUL)
def.
Petra Martic (CRO)
6-1 4-6 6-2
Complete
 Ladies' Singles - Third round
Kaia Kanepi (EST)
def.
Alison Riske (USA)
6-2 6-3
Complete
 Gentlemen's Doubles - Second round
Bob Bryan (USA) [1] /
  Mike Bryan (USA) [1]
def.
David Marrero (ESP) /
  Andreas Seppi (ITA)
6-3 7-5 6-4
Complete
Court 15
11.00am
 Girls' Singles - First round
Anett Kontaveit (EST) [13]
def.
Sara Tomic (AUS)
6-1 6-0
Complete
 Boys' Singles - First round
Karen Khachanov (RUS)
def.
Marcelo Zormann (BRA)
6-3 6-2
Complete
 Boys' Singles - First round
Christian Garin (CHI) [7]
def.
Duck Hee Lee (KOR)
2-6 6-4 6-2
Complete
 Boys' Singles - First round
Thanasi Kokkinakis (AUS)
def.
Wayne Montgomery (RSA) [16]
6-3 6-3
Complete
 Girls' Singles - First round
Katerina Siniakova (CZE) [3]
def.
Alina Silich (RUS)
6-3 6-2
Complete
 Boys' Singles - First round
Daniil Medvedev (RUS)
def.
Seong Chan Hong (KOR)
7-6(3) 6-2
Complete
Not Before: 4.00pm
 Boys' Singles - First round
Filippo Baldi (ITA) [9]
def.
Matej Maruscak (SVK)
6-3 7-6(6)
Complete
Court 16
11.30am
 Gentlemen's Doubles - Second round
Colin Fleming (GBR) [9] /
  Jonathan Marray (GBR) [9]
def.
Frantisek Cermak (CZE) /
  Michal Mertinak (SVK)
6-3 6-4 7-6(7)
Complete
 Mixed Doubles - First round
Johan Brunstrom (SWE) /
  Katalin Marosi (HUN)
def.
James Cerretani (USA) /
  Mona Barthel (GER)
3-6 6-3 6-3
Complete
 Ladies' Doubles - Second round
Shuko Aoyama (JPN) /
  Chanelle Scheepers (RSA)
def.
Raluca Olaru (ROU) /
  Olga Savchuk (UKR)
5-7 6-3 6-2
Complete
 Gentlemen's Doubles - Second round
Julien Benneteau (FRA) [11] /
  Nenad Zimonjic (SRB) [11]
def.
Grigor Dimitrov (BUL) /
  Frederik Nielsen (DEN)
6-7(3) 6-3 5-7 6-2 8-6
Complete
Court 17
11.00am
 Boys' Singles - First round
Laslo Djere (SRB) [4]
def.
Cameron Norrie (GBR)
6-3 2-6 6-3
Complete
 Boys' Singles - First round
Stefano Napolitano (ITA)
def.
Maxime Hamou (FRA) [12]
6-3 6-3
Complete
 Boys' Singles - First round
Quentin Halys (FRA)
def.
Jorge Brian Panta (PER)
7-5 6-2
Complete
 Boys' Singles - First round
Bradley Mousley (AUS)
def.
Alexander Sendegeya (GBR)
6-2 6-4
Complete
 Girls' Singles - First round
Katie Boulter (GBR)
def.
Adrijana Lekaj (CRO)
6-3 6-3
Complete
 Girls' Singles - First round
Katherine Ip (HKG)
def.
Alejandra Cisneros (MEX)
6-3 6-0
Complete
Not Before: 4.00pm
 Boys' Singles - First round
Lucas Miedler (AUT)
def.
Benjamin Bonzi (FRA)
6-4 4-6 9-7
Complete
Court 19
11.30am
 Gentlemen's Doubles - First round
James Blake (USA) /
  Jurgen Melzer (AUT)
def.
Jamie Murray (GBR) /
  John Peers (AUS)
3-6 6-3 6-4 3-6 14-12
Complete
 Gentlemen's Doubles - Second round
Rohan Bopanna (IND) [14] /
  Edouard Roger-Vasselin (FRA) [14]
def.
Daniel Brands (GER) /
  Lukas Rosol (CZE)
6-3 5-7 7-6(4) 6-7(8) 6-4
Complete
 Mixed Doubles - First round
Jonathan Marray (GBR) /
  Heather Watson (GBR)
def.
Robin Haase (NED) /
  Alicja Rosolska (POL)
6-3 7-5
Complete
 Ladies' Doubles - Second round
Eugenie Bouchard (CAN) /
  Petra Martic (CRO)
def.
Cara Black (ZIM) [11] /
  Marina Erakovic (NZL) [11]
7-6(6) 7-6(4)
Complete

Live Blog

20:24...But boy, it was a barrow-load of fun. I hope you enjoyed it even half as much as we did. Thank you for all your messages throughout, you've been the glue holding us together as the edges frayed amid the madness. Now if you'll excuse me, it's time for us Brits to raise a toast to Andy Murray and Fred Perry. British sporting legends both.

20:19It was the wackiest of Wimbledons with the most unlikely of headline-makers: Sergiy Stakhovsky, Steve Darcis, Michelle Larcher de Brito, Kimiko-Date Krumm, Jerzy Janowicz, Sabine Lisicki, Marion Bartoli...

View all
Buy Wimbledon Merchandise from The Shop
Live Video and Radio

Latest Photos

  • It was a week of coaching clinics with Dan
  • Dan talks tactics with the Indian juniors
  • Dan takes juniors through some agility drills
  • Dan takes juniors through some agility drills
  • The top 16 RTW girls
  • RTW Tournament Director, Paul Hutchins, interviews the top 2 girls
Chinese